Ринок оренди житла мало контролюється органами влади, тому знімання квартири пов'язане з великими ризиками. Ніхто не хоче бути обдуреним і втратити гроші. Все починається з пошуку житла. Уже на цьому етапі потенційного орендаря підстерігають складності. Що потрібно знати, щоб уникнути неприємних ситуацій?
Як знайти квартиру без посередника
Для початку варто зрозуміти, чи варто «шкурка вичинки». Звичайно, за посередницькі послуги агентство нерухомості візьме певний відсоток. За ці гроші клієнт отримає:
- квартиру, яка відповідає вимогам;
- перегляд житла в зручний час;
- супровід на переглядах;
- допомога в оформленні договору оренди;
- консультацію з усіх юридичних питань, що стосуються найму житла;
- перевірку документів власника житла та операції на юридичну чистоту;
- складання акту прийому-передачі.
Зазвичай фахівці вимагають за свої послуги 50-100% від місячної вартості оренди. Якщо ви хочете заощадити, можна зайнятися пошуком і документами самостійно.
Покрокова інструкція по оренді житла
Щоб безпечно орендувати квартиру, досить слідувати наступним алгоритмом:
- Пошук відповідного варіанту.
- Телефонна розмова. Відразу уточнюйте усі нюанси, якщо щось не було вказано в тексті оголошення. Запитайте, в якому стані квартира, як буде оплачуватися комуналка, на який термін здається житло, хто сусіди.
- Огляд житла. Перевірте, як працює сантехніка, огляньте всі кути, уточніть про використання побутової техніки та перевірте її на справність.
- Оформлення договору оренди та акту приймання-передачі. Обов'язково прочитайте документи перед підписанням. Уточнюйте всі незрозумілі деталі. Пам'ятайте, що чим докладніше буде складено договір, тим простіше вирішувати спірні ситуації в майбутньому, якщо вони виникнуть.
Слід заздалегідь обумовити питання можливого підвищення орендної плати. Це також прописується в тексті договору.
Особливості самостійного знімання житла
Якщо ви займаєтеся зніманням житлоплощі самостійно, необхідно знати про підводні камені, які підстерігають всіх громадян. Отже, вам необхідно переконатися в тому, що вас не обманюють. Інакше кажучи, потрібна перевірка господаря квартири та житла на юридичну чистоту. Для цього попросіть власника надати:
- загальногромадянський паспорт;
- другий документ — закордонний паспорт, водійське посвідчення, військовий квиток або інше;
- свідоцтво про право власності або виписку з ДРРП;
- правовстановлюючий документ — договір купівлі-продажу, дарча;
- платіжні квитанції на комунальні послуги та показання лічильників.
Якщо замість власника діє його представник, у нього повинна бути нотаріальна довіреність. Необхідно також звірити паспорт довіреної особи з інформацією, вказаною в довіреності.
Договір оренди
Далі потрібно скласти договір оренди. Він повинен містити:
- ПІБ і паспортні дані сторін;
- розмір щомісячної плати за квартиру;
- ідентифікаційні відомості про житло — адреса, опис, площа;
- умови перегляду розміру щомісячного платежу;
- максимальну кількість візитів власника житла для перевірки;
- дані осіб, які мають право на спільне проживання з орендарем;
- термін дії договору і можливість продовження;
- умови розірвання договору.
Загальноприйнятою форми договору оренди не існує. Кожен випадок індивідуальний, тому рекомендуємо звернутися за юридичною консультацією.
Після оформлення договору та акту прийому-передачі власник зобов'язаний передати вам комплект ключів. Відразу ж перевірте їх. Вимагати оплати за виготовлення ключів незаконно — надання безперешкодного доступу до орендованого приміщення є обов'язком орендодавця.
|